Holky a pálenku máte nejlepší, tvrdí Ahmadou Nimaga

Název

Holky a pálenku máte nejlepší, tvrdí Ahmadou Nimaga

Popis

Zapůsobil jako zjevení. Rázem ho bylo všude plno. Na dětských akcích, na diskotékách i sportovních utkáních. Holešov mluvil jenom o něm a on nezastírá, že se do Holešova zamiloval. Před pár měsíci mi na dotaz, jak dlouho bude ještě v Holešově, odpověděl: „Až do důchodu.“ A o kom je řeč? No přece o „holešovském černochovi“ Ahmadou Nimagovi.

Druhý domov nese název TyMy
Čtyřiadvacetiletý Francouz černé pleti roztomilou lámanou moravštinou vypráví svůj příběh, který místy působí pro nás konzervativní středoevropany přímo románově. Za rok a půl se toho naučil opravdu hodně, udivuje slangovými výrazy v češtine, stejně jako příjemnou povahou, která musí každého zahřát u srdce. Ve Francii je zvykem se při pozdravu políbit na obě tváře. Ahmadou francouzskou galantnost dodržuje i v Holešově. Takže ani mne při každém setkání s ním neminou dva polibky. Stejně tak k němu neodmyslitelně patří: „Ahój, jak se máš?“. „Je to úsměvné, Ahmadou každému tyká, ať je to starosta města nebo třeba herečka a dabérka Eva Miláčková. Všichni to ale berou s úsměvem, ještě nikdo se nenaštval,“ přidává k lepšímu vedoucí Střediska volného času TyMy Jarmila Vaclachová, která ho v rámci evropské dobrovolnické služby do Holešova přivedla.

Cesta do Holešova vedla přes Brusel
V listopadu tomu budou dva roky, co pouť zeměmi českými i moravskými pro Ahmadoua začala. „Přijel jsem tenkrát na dovolenou do Prahy. Byli tam strašně fajn lidé, tak jsem dojel ještě o měsíc později, to byly zrovna Vánoce a má cesta vedla pro změnu do Jablonce nad Nisou. A tam byli lidé ještě milejší než v Praze,“ sype ze sebe. Mezníkem v rozhodování pro něj bylo seznámení s přítelkyní Ramonou, která i přes exotické jméno byla Češka. Sice se na chvíli vrátil domů do Francie, nicméně přemýšlel, jak se svým životem dál naloží. Studia na Univerzitě Nanterre měl ukončená a chtělo se to pohnout zase o kousek dál. Jako vystudovaného učitele sportovní výchovy ho to táhlo k práci s dětmi. Nebylo nic jednoduššího než využít nabízeného programu Mládež v akci a z množství nabídek pouze prstem ukázat, kterou zemi a které město by chtěl poznat. Jako první si vybral Brusel v Belgii. „Tam jsem byl součástí projektu zaměřeného na mládež. Seznámil jsem se s velmi příjemnými lidmi jak z Belgie, tak především z Kanady,“ dodal. Teprve tam se poprvé doslechl o Evropské dobrovolné službě. Nejprve neměl zájem a vrátil se domů do Francie, čekalo tam na něho totiž několik stovek žáčků na jedné základní škole. Nicméně tato práce ho příliš neuspokojovala. Nebylo to to pravé ořechové, co chtěl v tak mladém věku dělat. „Já do té práce a stereotypu musím teprve dozrát. Chci ještě cestovat, než někde zapustím natrvalo kořenový systém,“ přiznává natvrdo potřebu vzrušení a adrenalinu, která mu ve školství v jeho dvaadvaceti letech scházela. Nakonec se rozhodl vyzkoušet možnosti EDS a rozhodně toho nelituje. Na začátku byl motivační dopis, který poslal do Finska i České republiky. „Nejdřív jsem chtěl do Finska. Ta představa černoch kontra bílý sníh byla vzrušující, ale nakonec jsem si vybral vaši zemi, zemi v srdci Evropy,“ vysvětluje. Čeština ho navíc více lákala, protože se o ní všeobecně traduje, že patří k nějtěžším jazykům vůbec. „Také máte krásnější památky, které chci postupně projít,“ zdůvodnil svoje rozhodnutí.
Jeho první štace vedla do Nového Města pod Smrkem v Libereckém kraji, přesněji řečeno do zdejšího volnočasového střediska Rokoš. Tam strávil osm měsíců, ale pak ho na dlouhou dobu lapilo všetulské TyMy.

Hip -hop v TyMy a potom Londýn
Všestranný mladík vede v TyMy hned několik kroužků. Jako tanečník si nejvíce kápl do noty s dalším tanečníkem, freestylistou a vedoucím místní pionýrské skupiny Jakubem Tichým, který se letos stal nejoblíbenějším pedagogem TyMy v dětské anketě „Srdce na dlani“. „Učím zručnosti, fyzické zdatnosti i jazykové dovednosti v angličtině a francouzštině. Na první pohled by se mohlo zdát, že si tyto aktivity protiřečí, ale není to pravda. Ve všech činnostech se učí hbitost rozhodování,“ vysvětluje. Nicméně holešovské děti a mládež ho především znají jako výtečného hip-hopera, sportovce a skvělého parťáka, který nezkazí žádnou legraci. Až uzavře svou holešovskou kapitolu, chce se podívat ještě do Anglie a Austrálie, než se natrvalo upíše nějakému vzdělávacímu institutu ve Francii. „A možná se do Francie už nikdy nevrátím, třeba půjdu za hlasem svého srdce na úplně jiný kontinent,“ dodává mnohoznačně.

Holky, víno, zpěv…
Ahmadou tvrdí, že na Moravě jsou nejhezčí děvčata. A také prý máme nejlepší pálenku, do jejíchž tajů byl místními zasvěcen hned po příjezdu. Před pár měsíci se rozešel s přítelkyní Ramonou a nahradil ji jednou Holešovačkou. „Je strašně hezká, milá, chytrá a uvidím, jestli nám to vydrží,“ rozplýval se nad čerstvou známostí.

Info 1
Ahmadou Nimaga pochází z malého francouzského městečka Les Ulis kousek od Paříže. Má dva bratry a tři sestry ve věkovém rozpětí od devětadvaceti do devatenácti let. „Velká rodina je báječná věc. Člověk nikdy není sám. Až přijde čas, tak také budu mít velkou rodinu,“ tvrdí usměvavý téměř dvoumetrový mladík. Prarodiče jeho dvaašedesátiletého otce přišli do Francie z Mali, zatímco osmačtyřicetiletá maminka je rodilá Francouzska. „Tatínek se cítí jako Maličan, často tam jezdí a někteří mí sourozenci už na Mali také byli, ale já ještě ne. Můj čas poznat své kořeny z otcovy strany teprve přijde,“ zasnil se. Příjmení Nimaga najdeme na všech kontinentech a Ahmadou tvrdí, že jsou všichni příbuzní. „Jenom na facebooku je nás přes tři tisíce, má rodina je rozprchnutá po celém světě a díky internetu spolu můžeme komunikovat, prostě být v kontaktu, i když jsme od sebe vzdáleni tisíce kilometrů,“ chlubí se a zároveň tímto sdělením uzavírá naše povídání.

Info 2
V Holešovském volnočasovém středisku není Ahmadou Nimaga rozhodně prvním ani posledním dobrovolníkem, který zde působil či působí. Před ním tu byl Bruno a oblíbená hudebnice Sonia, která se do TyMy v rámci svých časových i finančních možností neustále vrací. Paralelně s Ahmadouem pomáhá v TyMy dvaadvacetiletá vystudovaná ukrajinská vědkyně Varvara Nikulina. „Máme velké štěstí na dobrovolníky. Zatím pokaždé to byli strašně příjemní a pracovití lidé, kteří si získali srdce dětí i dospělých,“ pěje chválu na svoje „ovečky“ Jarmila Vaclachová.

Info 3
Do programu Mládež v akci se může zapojit každý, a to jako jednotlivec nebo jako součást skupiny mladých lidí. Evropská dobrovolná služba umožňuje mladým lidem zapojit se individuálně nebo ve skupinách do dobrovolnických projektů konaných v zemích Evropské unie a v partnerských zemích. Projekty v délce dva až dvanáct měsíců jsou zaměřeny na kulturu, děti a mládež, sport, sociální péči, umění, ekologii…
Dobrovolníkem se může stát každý mladý člověk ve věku od osmnácti do třiceti let, který má trvalé bydliště v České republice, v jiné zemi programu nebo v partnerské zemi. Organizace, která vysílá nebo hostí dobrovolníka, může být nezisková organizace nebo sdružení, místní, regionální či státní orgán nebo mezinárodní vládní organizace. Koordinující organizací může být nezisková organizace nebo sdružení, místní, regionální nebo státní orgán, orgán působící v oblasti mládeže, sportu či kultury nebo mezinárodní vládní organizace. Hlavním cílem Evropské dobrovolné služby je rozvoj solidarity a tolerance mezi mladými lidmi. Tento projekt je čím dál populárnější a v hojné míře ho využívají i mladí lidé z Holešova.

Období

Statistiky

  • 14 fotek
  • 1 se líbí

Fototechnika

Canon PowerShot SX1 IS

Kategorie a štítky

Nastavení

Nahlásit album
Reklama

Pokračujte v prohlížení

Jestli se vám album líbí…

Přihlásit se na Rajče Prohlédnout znovu
Spustit prezentaci Zastavit
TIPZměny uložíte také pokračováním na další fotku či video a zrušíte je klávesou ESC.
Přidejte do popisu štítky (např. #svatba #cestování) a fotku či video tak objeví více lidí.
Holky a pálenku máte nejlepší, tvrdí Ahmadou Nimaga
Komentáře Přidat