Váš prohlížeč není podporovaný - stránky se nemusí zobrazit správně. Použijte podporovaný prohlížeč.
 

barborawinklerova 

Do Všetul se ráda vracím, mám s nimi spojené celé své dětství, říká Eva Miláčková

9 fotek 13.4.2010 - zobrazení
Celý úterní den 13. dubna nám počasí ukazovalo svou nevlídně uplakanou tvář a jak se říká, ani psa by člověk ven nevyhnal. A přesto v Holešově vysvitlo slunce. Ovšem obrazně řečeno. Do Všetul zavítala rodačka a patriotka Eva Miláčková-Vildmanová. Příjmení Miláčková ji přesně vystihuje. Šarmantní, milá, skromná, trpělivá, rozvážná a usměvavá dáma opět po několika měsících navštívila své rodiště. Tentokrát se na pozvání ředitelky holešovského volnočasového střediska TyMy Jarmily Vaclachové zapojila do celonárodního projektu Celé Česko čte dětem. „Evička je báječná, vždycky přijede, mírou vrchovatou nadělí radost a pohodu, uspořádá nějakou besedu bez nároku na honorář, ba ani proplatit své cestovní náklady nás většinou nenechá,“ nešetřila slova chvály Vaclachová.

Pražská herečka má své kořeny ve Všetulích
A co vlastně pojí tuto pražskou herečku a dabérku s vískou u Holešova? „Moje maminka, rozená Bakalíková, pochází ze Všetul, čímž bylo dáno, že jsem tady trávila prázdniny u babičky. Dokonce celou první třídu jsem absolvovala ve všetulské základní škole,“ začala vyprávění jedna z nejaktivnějších českých dabérek, jejíž hlas nesmí chybět snad v žádném seriálu. „Jsem z pěti sourozenců, tatínek byl Pražák, během války jsme s maminkou přebývali ve Všetulích a do Prahy se natrvalo přestěhovali až pár let po válce, takže část sourozenců se narodila ve Všetulích a část v Praze,“ doplnila. Od té doby do Holešova zavítá vždy jednou dvakrát ročně. Jednak tu má přátele z dob svého dětství a druhak ji pojí i reletivně čerstvé, nicméně o to silnější přátelství s Jarmilou Vaclachovou.

Znovunalezené Všetuly
Po sametové revoluci Eva Miláčková poněkud pozměnila svou profesi a působila jako diplomatka či chcete-li kulturní atašé v Mongolsku, které si velmi oblíbila. „Před pár lety o mém působení v Mongolsku vyšel článek ve Vlastě, ten si přečetla jistá paní Anna Hrubá ze Všetul a napsala mi velmi dlouhý a milý dopis. Nadšení a houževnatost paní Hrubé byly natolik nakažlivé, že slovo dalo slovo a já přijala její pozvání. Také jsem z její iniciativy uspořádala první besedu v TyMy o Mongolsku. To se psal rok 2005,“ usmála se herečka. A tak došlo k opětovnému spojení Evy Miláčkové a Všetul. O tři roky později, v říjnu 2008 přijala dokonce během oslav šesti stého padesátého výročí první zmínky o Všetulích a sto dvacátého výročí založení všetulské školy z rukou starosty města Holešova Zdeňka Janalíka pamětní list, který byl tenkrát věnován padesáti významným osobnostem, jejichž jméno je nějak spjato s touto obcí.

Od dětství jsem věděla, že budu dělat divadlo
Eva Miláčková vystudovala herectví na pražské DAMU. Sice chvíli koketovala s myšlenkou vystudovat brněnskou JAMU, ale nakonec padla volba na město, v němž bydlela. Řadu let byla v angažmá v divadle v Hradci Králové, kde působil i její manžel Miroslav Vildman, spoluzakladatel dnes již legendárního loutkového divadla Drak. Z rolí, které v Hradci Králové odehrála a doteď na ně ráda vzpomíná, je to například Maryša, Taťána z Evžena Oněgina nebo Anna Franková. Pěkné role však dostávala i v pražském angažmá, což platí i pro dabing, v kterém je již dlouhá léta jako doma. Velmi populární je její Rous, Korejka z kultovního seriálu Mash, který byl již několikrát reprízován jak na Nově tak na Primě. Nejnověji si srdce zvláště dětských diváků získala v nesmírně populárním britském animovaném seriálu Červený traktůrek, kde dabuje polovinu ženských postav. Televizní fajnšmekři si určitě spojí její hlas se slavným filmem Kdo vraždí nejlepší evropské kuchaře nebo si také vybaví její dabované role v „shakespearovských“ filmových a televizních přepisech. „Ráda vzpomínám na spolupráci s Otakarem Brouskem st. a režisérem Ladislavem Walló, který je znám pod pseudonymem K. M. Walló, což byl de facto zakladatel českého dabingu,“ připoměla své nezapomenutelné kolegy. „S myšlenkou, že budu herečka nebo také spisovatelka jsem si pohrávala od nejútlejšího dětství. Jednou jsem se dokonce vypravila za holešovskou paní hraběnkou Barborou Wrbnovou, o které mi vyprávěla babička. Bylo mi jedenáct let a vzala jsem si do hlavy, že o ní napíšu článek do časopisu Pionýr. Bylo to velmi milé setkání, o kterém jsem pak skutečně do Pionýra napsala, ale ten můj článek nikdy nevyšel,“ zavzpomínala Miláčková.

Práce s dětmi mne naplňuje
Před mnoha lety začala spolupracovat s již zesnulým dětským psychologem Josefem Švejcarem a spolupodílela se na jeho výzkumu ohledně dětského chápání a priorit. „Jezdila jsem po celé naší republice a pořádala takové vyprávění pro děti pod názvem Pohádky s otevřeným koncem. Vymyslela jsem si nějaký příběh a děti dotvořily konec,“ zavzpomínala na spolupráci s uznávaným psychologem. Výzkum byl pořádán mezi zdravými i hendikepovanými dětmi, ale také mezi menšinovou populací jako třeba Romové. „V závěrečném srovnání vyšlo najevo, že v podstatě nejčistší duši mají romské holčičky, které vždy volí lásku, zatímco většina romských chlapců i hendikepovaných dětí volí moc,“ uvedla překvapivé výsledky. Kromě toho se již více jak dvacet let věnuje nevidomým dětem z pražské Lorety. Připravuje pro ně společně s lidmi, jako byli a jsou Radovan Lukavský, Zdeněk Mahler, Jiří Dědeček, manželé Jan Kačer a Nina Divíšková nebo Václav Hudeček hudební, kulturní nebo literární pořady. Což je zářný příklad její nezdolné chuti pomáhat potřebným. Potřebu pomáhat druhým po herečce zdědila i její dcera Hana.

Pražská herečka si oblíbila TyMy
Do Holešova dojela také za dětmi. Na úterní dopoledne uspořádalo SVČ TyMy spolu s Evou Miláčkovou čtení a povídání o knihách. Prvňáčci a druháčci se mohli zaposlouchat do bříběhu chytré kmotry lišky od Josefa Lady a něco se dozvědět o nové knize věnované slavnému gorilímu mláděti Moja, které se před pěti lety narodilo v pražské zologické zahradě. Na závěr vytáhla paní Miláčková velmi starou publikaci, kterou zdědila po svém dědečkovi a zvědavým dětem přečetla legendu o všetulském vodníkovi, o které neměla většina z nich ani zdání, i když patří k nejznámějším holešovským pověstem. „Holešovské děti jsou v porovnání s těmi pražskými velmi hodné a pozorné, zvláště ty tři třídy prvňáčků byly úžasné. Ale to je dobou. Děti sednou k počítači jen co začnou trochu vnímat okolní svět, kdekterý rodič má i dvě zaměstnání a maminky také tvrdě pracují a na děti nemají tolik času jako dříve. Já tomu říkám klipová doba. Všechno jede jako by v útržcích, klipech a děti se tomu chtě nechtě musí přizpůsobit,“ trefně poznamenala herečka. O záslužnosti své práce ale nechce ani slyšet, bere to zkrátka jako samozřejmou věc a když má někdo přece jenom snahu vyjádřit jí své uznání, tak okamžitě stočí řeč na Jarmilu Vaclachovou. „Nevím, jestli si všichni dostatečně uvědomují její zásluhy. To jakým způsobem vybudovala TyMy je vážně obdivuhodné. Takovéto organizace fungují jako prevence drogové závislosti a kriminality v případě dětí a co se týče dospělých, tak jim společné aktivity jako tanec či cvičení pomáhají utužovat partnerský vztah,“ uzavřela naše povídání Eva Miláčková, která se do města na pomezí Hané a Valašska opět vrátí poslední týden v červenci a dle jejích slov se již nesmírně těší na Týden židovské kultury.

Info:
Evě Miláčkové je, i když se tomu ani nechce při pohledu na tuto štíhlou, drobnou a elegantní ženu věřit, šedesát sedm let a je již téměř dvacet let vdovou. Jejím životním partnerem byl o šest let starší režisér a absolvent loutkářské katedry Miroslav Vildman, který tento svět opustil předčasně uprostřed nových uměleckých plánů roku 1991.
reklama
Vytvořte z tohoto alba:

Komentáře

přidat komentář

Rajce.net je největší česká sociální síť
zaměřená na sdílení fotografií a videí.

Nabízí neomezený prostor zdarma, snadnou a rychlou výrobu fotoknih i jiných fotoproduktů.

Partneři

Visa Mastercard Maestro American Express Visa Electron